Bogaty dorobek radomskich lekkoatletów

Lekkoatleci RSSIRON Startu Radom gwiazdami zakończonych w Kozienicach Mistrzostw Polski Niepełnosprawnych. Radomianie wywalczyli w sumie 17. medali, w tym aż cztery złote!

O tym, że radomski Start rok rocznie kolekcjonuje medale krajowych mistrzostw wiedzą wszyscy, którzy choć trochę interesują osiągnięciami zawodników tego klubu. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że sekcja królowej sportu w Starcie, jest najlepszą w kraju. O klasie radomskich zawodników można się było przekonać śledząc przebieg kolejnych konkurencji na stadionie w Kozienicach. Podczas dwudniowych zawodów „startowcy” zgromadzili bowiem budzącą podziw ilość miejsc na podium. Niekwestionowaną „cesarzową” bieżni okazała się Alicja Fiodorow. Wielokrotna reprezentantka kraju na imprezach najwyższej światowej rangi, medalistka Paraolimpiady, wreszcie jedna z najszybszych sprinterek niepełnosprawnych globu zdobyła w Kozienicach aż trzy złote medale. Radomianka była bezkonkurencyjna na dystansach 100, 200 i 400 metrów. Z kolei na tytuł królowej konkurencji technicznych zapracowała Bożena Zych. Doświadczona lekkoatletka zdobyła złoty krążek w pchnięciu kulą, a na dokładkę dorzuciła wicemistrzostwo w rzucie oszczepem i brązowy medal w rzucie dyskiem.

To oczywiście nie koniec medalowego żniwa radomian. Srebrny krążek zdobył m.in. średniodystansowiec Marcin Awiżeń, który został sklasyfikowany na drugiej pozycji w biegu na 800 metrów. – Marcin wygrał sam bieg finałowy, ale jego wynik po przeliczeniu na tzw. punkty dał mu drugie miejsce. W mistrzostwach Polski nie ma kategorii open. W jednym biegu rywalizują zawodnicy z różnych grup schorzeń. Na podstawie specjalnego współczynnika przelicza się wynik na punkty. Trochę to skomplikowane, ale taki jest regulamin – informował trener zawodnika i jednocześnie sędzia zawodów w Kozienicach Jacek Szczygieł.

Kolejne miejsce na podium wywalczył dla barw Startu Mariusz Tubielewicz – drugi w biegu na 5000 metrów. Czołowe lokaty zajmowali także inni reprezentanci radomskiego klubu. Warte podkreślenia są zdobycze młodych zawodników. M.in. Milena Mazur zdobyła trzy brązowe medale w oszczepie, kuli i dysku, a Mikołaj Żyła dwukrotnie stawał na podium za biegi na 400 i 1500 m.

Zadowolenia z występu radomian w imprezie nie krył prezes Startu Adam Borczuch.

„Organizacyjnie i sportowo wypadliśmy doskonale. Do Kozienic przyjechali najlepsi lekkoatleci w gronie niepełnosprawnych. Startowała bowiem niemal cała kadra narodowa. W sumie gościliśmy przeszło 200. sportowców. Zawody stały na wysokim poziomie. Na stadionie w Kozienicach padł nawet rekord Świata!. Jego autorką okazała się Renata Chilewska, która poprawiła najlepsze osiągnięcie w rzucie oszczepem. Cieszę się, że nasi zawodnicy potwierdzili przynależność do krajowej czołówki. Radość jest podwójna, gdyż obok naszych już utytułowanych zawodników, sporo dobrych wyników uzyskali nasi młodzieżowcy. O przyszłość naszej sekcji jesteśmy zatem spokojni” – powiedział prezes Borczuch.

Warto wiedzieć

Medalowy dorobek radomian na MP w Kozienicach:
Złote medale: Alicja Fiodorow (biegi na 100, 200 i 400 metrów), Bożena Zych (pchnięcie kulą).
Srebrne medale: Marcin Awiżeń (800. m), Mariusz Tubielewicz (5000 m.). Brązowe medale: Barbara Krawczyk (200.m), Milena Mazur (dysk, oszczep, kula), Bożena Zych (dysk), Mikołaj Żyła (400 m. i 1500 m.), Anna Płodzik (dysk, kula), Adam Witek (rzut maczugą), Kacper Mąkosa (200 m.).

Źródło: Gazeta Wyborcza Radom